top of page
download.jfif

MESTRE BIMBA – (1900-1974)

"Örümcek ördüğüyle yaşar"

Manoel dos Reis Machado, Luis Candido Machado ve Maria Martinha do Bonfim'in oğlu Bahia eyaletinde doğdu. Capoeira'ya 1912'de Bahia Navigation Cia'nın Kaptanı olan Bentinho olarak bilinen eski bir köle ile başladı. Mükemmel bir dövüşçü olan Mestre Bimba, 1930'larda capoeira'nın karakteristik dövüş özelliklerinin bir restorasyonu olarak “Capoeira Regional”ı yarattı. 1932'de, Salvador'un Tarihi Merkezinde bugüne kadar varlığını sürdüren dünyadaki ilk capoeira akademisini kurdu. Bir capoeira mestre olarak kariyeri boyunca, Dr. Antonio Carlos Magalhaes (uzun yıllar Bahia Eyaleti Valisi), Dr. Lomanto Junior, Dr Decanio ve diğerleri gibi Bahia toplumundan bazı önemli kişileri eğitti. Kendi öğretim yöntemini yarattığı için “Modern capoeira'nın babası” olarak kabul edilir. Aynı zamanda, uzun yıllar süren polis baskısı ve sosyal ayrımcılığın ardından capoeira'nın spor modalitesi olarak tanınmasından sorumlu kişilerden biridir.

mestre_pastinha.jpg

Mestre PASTINHA –  (1889/1981)

"Ağzın yediği ve vücudun verdiği her şey capoeira'dır"

Bahialı İspanyol bir baba ve annenin oğlu olan Vicente Joaquim Ferreira Pastinha, en önemli “Old Capoeira Mestres”lerinden biridir. Sanatçı, şair, yazar ve filozoftu ve Capoeira Angola Spor Merkezi'nin kurucularından biriydi. Mestre'si eski köle zenci Benedito'ydu. Mestre Pastinha'nın capoeira materyali alanındaki katkısı, 1964'te yayınlanan Capoeira Angola kitabı ve 1969'da Philips tarafından kaydedilen “Capoeira Angola – Master Pastinha ve Akademisi” diskidir. Jorge gibi tanınmış sanatçı ve entelektüellerin hayranlığını kazandı. Amado, Carybe, Mario Cravo ve onu tanıma ayrıcalığına sahip olan diğerleri. Dakar'da düzenlenen I Negro Art Festival'e Brezilya'yı temsilen katıldı. Bugüne kadar, "Seu Pastinha", "Capoeira Tao"nun büyük destekçisi olarak kabul edilir.

waldemar.jfif

MESTRE WALDEMAR DE PERO VAZ – (1916 – 1990)

“Gerçekten takdir ettiğim bir spor, Angola dövüşü”

Çocukluğundan beri bir şarkıcı ve capoeirista olan Waldemar Rodrigues da Paixao, rodalarda yer aldı ve her zaman öğretti. 3 metresi vardı: Siri de Mangue, Tanabi ve Canario Pardo. Her zaman Festas de Largo'nun kültürel faaliyetlerine katıldı. Carybe gibi birçok capoeirista ve sanatçı tarafından takdir edilen ve ziyaret edilen ünlü rodalarını öğrettiği ve tanıttığı Liberdade'deki spor salonuna sahipti. Ayrıca berimbausunun güzelliği ve kalitesiyle de ünlüydü. Onunla oynayan herkes, hayranları ve öğrencileri (biri Zacarias'dı) tarafından saygı gördü. Birçok capoeirista ve folklorcu, Merstre'ye gerçek bir capoeirista olarak onlara yardım etmek için her zaman çok sempatik ve nazik davrandığı bilgileri aramak için defalarca gitti. Şimdi bir gün başka rodalara katılıyor ama Liberdade'den Avenida Peixe'ye giden herkes onun şarkısını ve ardından “berimbau voizero”sunu duyabiliyor.

cobrinha.jfif

MESTRE COBRINHA VERDE –  (1917 – 1983 )

“Dövüşü anlayan iki Angoleiros tartışamaz çünkü biri diğerini yenmek isteyecek ve ölümcül bir darbe uygulayabilecek”

Hayatında her zaman tetikte ve çok saygı duyulan Rafael Alves Franca, Purificacao, Bahia'daki Santo Amaro'da doğdu. 4 yaşında kuzeni Besouro ile capoeira eğitimine başladı. Ayrıca Maitá, Licurí, Joité, Dendê, Gasolina, Siri de Mangue, Doze Homens, Espiridião, Juvencio Grosso, Espinho Remoso, Neco, Canário Pardo ve Tonha gibi diğer Mestres ile eğitim aldı. Aynı zamanda Campo Grande'deki CR'nin eski karargahında 3. Çavuştu ve 1932 devriminde savaştı. Cobrinha Verde, Nordester, Alto de Santa Cruz'daki Rua Dois de Junho'daki spor merkezinde Capoeira Angola dersleri verdi. de Amaralina.

bigodinho.jfif

MESTRE BIGODINHO – (1922)

-

Fancisco de Assis, Capoeira Angola'da Mestre Bigodinho ve Capoeira Regional'da Mestre Gigante ve yaşlılar tarafından Pequeninho olarak bilinir. Jardim Suspenso da Barra'da Mestre Cobrinha Verde ile capoeira'ya başladı ve ardından Mestre Pastinha ile antrenmana geçti. Daha sonra Capoeira Regional'a geçti ve Mestre Bimba ile antrenman yaptı. Benzer özellikleri nedeniyle çocukluktan çok yakın arkadaşı Gordo ile sık sık karıştırıldı. Seminario Central'da ders vermeye başladı, Sao Goncalo'da Federacao'daki Rua Rodrigues Ferreira, 226'da kendi capoeira akademisini açtı. Pazar günleri Lar das Pombas'ta, ayrıca Jardim Baiano'daki Barra'da rodalara katılırdı. Mestre Bigodinho, “jogo miudinho” için “Cinco Salomao”nun ritmini yarattı ve “Os Cangaceiros” adlı bir filmde rol aldı. Çok iyi bir hikaye anlatıcısıydı ve iyi ve tutkulu bir serenat şarkıcısıydı.

Mestrelerimiz

A-3283548-1565834056-7427.jpeg.jpg

Mestre Burguês

79144006_601786187296072_2199580804710465386_n.jpg

Mestre Busca Longe

48363595_1967231156691066_3583764176851435520_n-206x300_edited.jpg

Contramestre Pererê

bottom of page